ABD’de Büyüme Hüsranı

ABD ekonomisi ikinci çeyrekte ilk tahminlere göre %1.2 ile beklentilerin yarısından daha düşük bir hızda büyüdü. Hemen detaylara geçelim. İlk çeyrekte %1.6 artan tüketici harcamaları ikinci çeyrekte %4.2 artarken birinci çeyrekte %3.4 düşen özel sektör yatırımları ikinci çeyrekte %2.2 düşmüş. Bu iki kalem pozitif yönde gelişme olan kalemler.

Diğer yandan konut sektörü yatırımları ilk çeyrekteki %7.8’lik artışın ardından ikinci çeyrekte %6.1 gerilerken kamu harcamaları da ilk çeyrekte %1.6 artış sonrası bu çeyrekte %0.9 gerilemiş. Bu iki kalem de büyümeden çalanlar olarak ön plana çıkıyor. Dış ticaret kalemine baktığımızda ise hem ihracat hem de ithalatta ilk çeyreğe göre toparlanma görüyoruz.

Bu rakamın ilk tahmin olduğunun altını çizelim. Birinci çeyrek ilk tahmini %0.5 ikinci tahminle %0.8’e final tahminle de %1.1’e revize edilmişti. Yani bundan sonraki revizelerle ortaya çıkacak rakam %1.2’den daha iyi veya daha kötü yönde çok farklı olabilir.

Yine de Fed’in önümüzdeki bir kaç toplantıda faiz artırmayacağı beklentilerini destekleyerek dolar üzerinde baskının sürmesine neden olabilir. Veri sonrası 95.80 desteğini kıran dolar endeksi için 95.20 seviyelerine kadar önemli bir destek seviyesi gözümüze çarpmıyor.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.