Fed Üyelerinin Açıklamaları Sonrası Dolar

Paritelerde hareketliliğin yine oldukça fazla olduğu bir günü daha geride bırakıyoruz. Bugün gözler ABD’den açıklanacak olan verilerindeydi ve TÜFE yıllık bazda %0.4 ile beklentilerden bir tık iyi gelirken gıda ve enerji fiyatlarının hiç tutulduğu çekirdek TÜFE %0.2 ile beklentilere paralel olarak açıklandı. İnşaat izinleri 1.12 milyon ile beklentide gelirken, konut başlangıçları 1.17 milyon ile beklentilerin üzerinde geldi. Büyümenin öncü göstergelerinden olan sanayi üretimi ise %0.7 ile yine beklentilerden iyiydi. Gelen veriler USD için son derece pozitif olsa da dolar endeksinde dalgalı bir seyir vardı bugün.

Fed üyelerinden ise önemli açıklamalar geldi. John Williams ve Dennis Lockhart, Fed’in bu yıl 2-3 kez faiz artışına gitmesinin makul olduğunu savundu ve Haziran ayı ve sonrasındaki bütün toplantıların canlı olacağına dikkat çekti. Birinci çeyrek büyüme rakamlarının yukarı yönlü revize edilmesini beklediğini söyleyen Lockhart, maaşların ve enflasyonun Fed’in hedefine doğru yükselmeye başladığını belirtti.

Williams ise faiz artışlarına gelecek olan verilerin yakından takip edilerek devam edilmesi gerektiğinin altını çizdi. Gelen açıklamalar sonrası dolar endeksinde hafif bir toparlanma yaşansa da paritelerde çok da önemli bir hareketlilik yaşanmadı. Yalnızca 14-15 Haziran’daki FOMC toplantısı değil, OPEC toplantısı ve 23 Haziranda İngiltere’deki AB referandumu piyasaların odak noktasında olacak önümüzdeki ay. Yarın ise saat 21.00’da FOMC tutanaklarını takip edeceğiz.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.