ABD Verileri Fed’in Yüzünü Güldürmedi!

ABD’den çekirdek PCE fiyat endeksi yıllık bazda %1.7 ile beklentilerden kötü gelirken aylık bazda da %0.1 ile beklentiden kötü geldiğini görüyoruz. Kişisel gelirler %0.2 ile beklentiden iyi gelirken giderler %0.1 ile beklentide geldi. Reel kişisel tüketim de %0.2 ile beklentiden iyi geldi. Bildiğimiz gibi çekirdek PCE fiyat endeksini Fed yakından takip ediyor. Beklentilerin altına kalınması ve kişisel giderlere geçtiğimiz ay %0.5’ten %0.1’e gelen revizyonun son derece negatif olduğunun altını çizelim.

Verilerin açıklanmasının hemen ardından dolar satışları gelirken ABD dolar endeksi 96.00 seviyelerine kadar geriledi. EURUSD’de uzun süredir altını çizdiğimiz 1.1160 desteğini kıramayan paritede bu bölgeden alıcıların devreye girmesiyle toparlanma yaşanıyor. Yukarıda 1.12 bölgesi önemli direnç ve bu bölgenin geçilmesiyle toparlanmanın hız kazandığına şahit olabiliriz. Ardından gözlerimiz 1.1240 bölgesinde olacak. Aşağıda ise 1.1160 ve 1.1100 seviyelerinin destek olarak çalışmaya devam etmesini bekliyoruz.

GBPUSD’de de zaten hafif bir toparlanma çabası içerisindeydi ve gelen veriler de bu toparlanmaya destek olmuş durumda şimdilik. Toparlanmanın devam etmesi durumunda 1.4300 ve 1.4340 bölgeleri önemli dirençlerimiz olarak bizleri bekliyor. 1.4360 üzerinde günlük kapanışlar gerçekleşmediği sürece bu toparlanmaların bir yükselişe dönüşmesini beklemek biraz zor gözüküyor açıkçası. Brexit risklerinin yeniden sahneye çıkması ile GBP üzerinde baskının oluştuğuna şahit olabiliriz. Bu senaryonun hayata geçmesi durumunda ise 1.4120 ve 1.4050 seviyeleri önemli destek olarak çalışabilir.

USDTRY’de ise haftaya hafif alıcılı başlamasının ardından aldıklarından fazlasını geri vermiş durumda. Aşağı yönlü hareketin devam etmesi durumunda 2.8650 ve 2.8600 destekleri gün içerisinde takip edilebilir. Yukarıda ise 2.8810 ve 2.90 bölgelerinin direnç olarak çalışmasını bekliyoruz. Cuma gününün ardından bugün de Avrupa’da Paskalya Tatilinin devam etmesinden dolayı sakin bir gün geçiriyoruz. Hacimler düşük olduğu için akşam saatlerinde paritelerde hareketlilikler sınırlı olabilir.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.