ABD Verileri Dolar Boğalarını Uyandırdı! – 15 Şubat 2017

Dolar ABD Verileri ile Yükseldi!

Günün en merakla beklenen verileri ABD’den nihayet açıklandı. TÜFE Ocak ayında aylık bazda %0.6 ile beklentilerin üzerinde artarken yıllık bazda da %2.5 artış gösterdi. Gıda ve enerji fiyatlarının dahil edilmediği çekirdek TÜFE ise yıllık bazda %2.3, aylık bazda da %0.3 ile yine beklentilerin üzerinde artış gösterdi.

Bir diğer yandan iç talebin önemli bir göstergesi olan perakende satışlar Ocak’ta %0.4 ile beklentilerin üzerinde artarken çekirdek perakende satışlar %0.8 ile beklentilerden iyi olarak açıklandı. Büyüme hesaplamasına dahil olan kontrol grubu da %0.4 ile yine beklentilerden iyi. Kısacası hem enflasyon en perakende satışlar verileri bugün kusursuz diyebiliriz ve Dolar endeksi gelen verilerin ardından çok hızlı bir yükselişle 101.70’lere kadar sıçradı.

ABD 10 yıllık tahvil faizleri %2.51 üzerine kendini atarken Altında 100 günlük hareketli ortalamasının geçtiği 1220 altına doğru sert bir düşüş gördük. Dolar/TL ise 3.69 üzerine kadar yükselmiş durumda ve 3.70’lere göz kırpıyor. Saat 18.00’da ise Fed Başkanı Janet Yellen’ın temsilciler meclisinde yapacağı sunumu takip edeceğiz.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.