ABD’de Tarım Dışı İstihdam Beklentiden Fazla Arttı – 05 Mayıs 2017

Tarım Dışı İstihdam Değişimi Sonrası Dolar'da Durum Ne?

ABD ekonomisi Nisan ayında 211 bin tarım dışı istihdam yarattı. Piyasa beklentisi 185 bin şeklindeydi. Diğer yandan işsizlik oranı %4.5’den %4.4’e düşerken ortalama saatlik kazançlarda artış aylık bazda %0.3 ile beklentide yıllık bazda ise %2.5 ile beklenti altı kalmış.

Diğer göstergelere baktığımızda iş gücüne katılım oranının %63.0’den %62.9’a, eksik istihdam oranın da %8.9’dan %8.6’ya gerilediğini görüyoruz. Eksik istihdam oranı Fed Başkanı Janet Yellen’in sıkça dikkat çektiği bir istihdam göstergesi ve gerileme pozitif.

Fakat aynı anda iş gücüne katılım oranında yaşanan gerileme, işsizlik oranı ve eksik istihdam oranındaki düşüşün bir bölümünün iş gücünden çıkış kaynaklı olduğunu düşündürüyor.

Önceki ayın revizeleri genelde negatif. Tarım dışı istihdam değişimi 98 binden 79 bine, yıllık ortalama maaşlarda artış oranı %2.7’den %2.6’ya revize edilmiş.

Yani işsizlik oranı ve tarım dışı istihdam değişimi beklentilerden daha iyi gerçekleşirken maaşlarda artış hızı (yıllık bazda) ve Mart ayı revizeleri negatif yönde. Fed’in en fazla dikkat ettiği göstergelerden biri olan maaşlarda artış hızının beklenti altı kalması şu anda piyasanın odaklandığı faktör ve dolar üzerinde baskı var.

USDTRY rapor sonrası 3.5620’lerden 3.55 altına kadar gerilerken EURUSD şu anda 1.10 direncine doğru bir hamle denemesinde. USDTRY için 3.5470 bölgesi ilk önemli destek, sonrasında ise 3.54 seviyeleri destek olarak dikkat çekiyor. Yukarıda ise 3.5570 direnç ve üzerinde 3.5680 seviyeleri var.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.