ABD’de Tarım Dışı İstihdam 98 Bin Arttı – 07 Nisan 2017

ABD'de Tarım Dışı İstihdam Beklenti Altı Arttı

ABD ekonomisi Mart ayında 98 bin tarım dışı istihdam yarattı. Rakam beklentilerin çok altında ve son on ayın en düşük rakamı. Diğer yandan işsizlik oranı %4.7’den %4.5’e geriledi ve ortalama saatlik kazançlar aylık bazda %0.2, yıllık bazda %2.8 arttı. İşsizlik oranı beklentiden daha iyi, maaşlarda artış hızı ise beklentilerde.

Tarım dışı istihdam değişimi beklentilerin çok altında fakat işsizlik oranındaki gerileme oldukça pozitif. Bu gerilemenin iş gücüne katılım oranı %63 seviyesinde sabit kalırken gerçekleşmesi de ek olarak olumlu.

Fed tek bir istihdam raporuna bakarak para politikasını belirlemiyor. Bu nedenle FOMC üyelerinin faiz artışı beklentilerinde önemli değişikliğe yol açma ihtimali düşük. Diğer yandan piyasaların Haziran ayı faiz artışı beklentilerinin zayıflatabilir ama o toplantıya kadar daha iki istihdam raporu daha açıklanacak ve üst üste iki güçlü istihdam raporu dikkatleri yine Haziran ayına çekebilir.

Raporun ilk açıklandığı anda hızlı bir dolar satışı geldi. Altın beş ay sonra ilk kez 1270 dolar seviyesini görürken EURUSD 1.0660 üzerine fırladı ve USDTRY 3.7150 bölgesine geri çekildi.

Fakat kısa süre sonra dalga tersine döndü. EURUSD şu anda günün en düşük seviyelerine çekilirken Altın aldıklarının yarısını geri vermiş pozisyonda. USDTRY ise veri öncesi seviyelerine geri tırmanmış durumda.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.