ABD İstihdam Raporu Doları Nasıl Etkiler? – 7 Ekim 2016

ABD Tarım Dışı İstihdam Değişimi Açıklandı

ABD Eylül ayı istihdam raporu yayınladı. Tarım dışı istihdam değişimi 156 bin ile beklenti altı kalırken Ağustos ayı rakamı 151 binden 167 bine yukarı revize edildi. Ayrıca işsizlik oranı piyasalar %4.9 seviyesinde sabit kalmasını beklerken %5.0’e yükseldi ve ortalama saatlik kazançlar aylık bazda %0.2, yıllık bazda %2.6 ile beklentide geldi. Diğer bir önemli gösterge olan iş gücüne katılım oranı ise %62.8’den %62.9’a tırmandı.

İlk bakışta tarım dışı istihdam değişiminin beklentinin yaklaşık 15 bin altında kaldığını görüyoruz. Tarım dışı istihdam değişimi için 15 bin çok büyük bir fark değil. Zira Ağustos ayı rakamı 16 bin yukarı revize edildi. Eylül rakamına da önümüzdeki aylarda yine yukarı veya aşağı revizeler gelebilir.

İş gücüne katılım oranındaki yükseliş de işsizlik oranındaki yükselişi açıklayan önemli bir faktör. Diğer yandan ortalama kazançlarda artış beklentide görünüyor fakat yıllık bazda yükseliş %2.4’den %2.6’ya hızlanmış. Maaşlardaki artışın hız kazanması enflasyon için geleceğe dönük önemli bir gösterge. Yükselen ortalama kazancın iç talebi artırması ve dolayısıyla da enflasyon üzerinde yukarı yönlü bir baskı yaratması beklenir.

Piyasalar şu anda beklentiden kötü gelen tarım dışı istihdam değişimi ile işsizlik oranına odaklanmış durumda ve dolar baskı altında fakat maaş artışındaki yükseliş aslında diğer iki negatif veriyi telafi edebilecek önemde. Bu nedenle dolar üzerindeki baskı uzun süremeyebilir.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.