ABD İmalat Endekslerinde Gerileme – 03 Nisan 2017

ABD'den ISM İmalat PMI 57.2'ye Geriledi

Japonya ve Avrupa‘nın ardından ABD’den de Mart ayına ait imalat PMI rakamlarını öğrendik. 16.45’de yayınlanan Markit imalat PMI 53.4’den 53.3’e çok hafif bir gerileme kaydederken, ISM imalat PMI da 57.7’den 57.2’ye geriledi.

ISM imalat PMI daha çok önem verilen veri ve beklentinin hafif üzerinde. Markit imalat PMI ise beklentinin bir tık altında fakat çok büyük bir fark olduğu da söylenemez.

ISM imalat PMI raporunun bileşenlerine baktığımızda en önemli üç bileşenin ikisinde oldukça pozitif bir hareket görüyoruz. İstihdam bileşeni beklentileri aşarak 54.2’den 58.9’a yükselirken fiyatlar bileşeni de piyasa gerileme beklerken 68.0’den 70.5’e yükselmiş. Diğer yandan yeni siparişler bileşeni 65.1’den 64.5’e gerilemiş.

İstihdam bileşenindeki beklenti üzeri rakam cuma günkü tarım dışı istihdam değişimi verisi için olumlu bir öncü gösterge. Fakat ABD ekonomisinin çok önemli bir bölümünün hizmetler sektörüne dayalı olduğunu hatırlatalım.

Veriler sonrası dolar endeksinde bir miktar gerilemeye tanıklık ediyoruz. Aslında her iki rakamın da olumsuz olduğunu söylemek zor. ABD 2017 ilk çeyrek büyüme görünümü ve Fed’in para politikası gidişatında bir değişikliğe yol açmayacak. Fakat şimdilik piyasa dolar satarak tepki vermiş gibi duruyor.

Geçtiğimiz hafta önemli bir atakla 100.00 üzerine tırmanan dolar endeksi bu haftayı 100.00 üzerinde kalıp kalamama savaşıyla geçirecek. Tabi buna karar verecek olan bu haftanın geri kalanında ABD’den açıklanacak olan FOMC tutanakları, ISM hizmetler PMI ve istihdam raporu gibi kritik veri ve gelişmeler. 100.30 ilk önemli destek, sonrasında 100.00 bölgesi var. Yukarıda ise 100.60 bölgesi kritik direnç olarak oluşmuş durumda.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.