ABD Ekonomik Takvimi Hareketlendirdi – 30 Mayıs 2017

Üç günlük tatilden dönen ABD’den öğleden sonra önemli veriler yayınlandı. En önemlisi ile başlayalım. Fed’in enflasyon göstergesi olarak takip ettiği çekirdek PCE fiyat enflasyonu Nisan ayında piyasaların beklediği gibi %1.6’dan %1.5’e geriledi.

%2.0 hedefinde uzaklaşmaya devam ediyor ve FOMC üyelerinin son zamanlarda ekonomik verilerle ilgili duyduğu endişelerin en önemli nedeni bu. Daha önceki raporlarımızda da belirttiğimiz gibi bu senenin sonuna kadar iki faiz artışı daha büyük oranda fiyatlara girmiş ve daha fazla faiz artışı beklentisinin oluşması için enflasyonda yükseliş şart.

Diğer verilere baktığımızda hem bireysel gelirlerin hem de bireysel harcamaların Nisan ayında %0.4 ile beklentide arttığını görüyoruz. Enflasyon etkisinden arındırdığımızda ise harcamalarda %0.2 artış var.

Ayrıca ABD’nin önde gelen yirmi şehrinde konut fiyatlarını ölçen S&P konut fiyat endeksinde Mart ayında %5.9’lik bir artış yaşanmış. Mevsim etkilerinden arındırılmış versiyon ise aylık bazda %0.9 yükselmiş. Her ikisi de beklentide.

Son olarak CB tüketici endeksi 117.9 ile beklentinin altında kalarak dolar üzerindeki baskının artmasına neden oldu. Güne 97.60 bölgesinde başlayıp 97.70 üzerinde zirve yapan dolar endeksi beklenti altı kalan tüketici güven endeksinin ardından 97.20 altına kadar geriledi.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.