ABD Büyüme %1.2’e Revize Edildi – 26 Mayıs 2017

ABD Ekonomisi İlk Tahmin Edilenden Daha Hızlı Büyüdü

ABD’den birinci çeyrek büyüme ikinci tahmini bugün açıklandı. İlk tahmin yaklaşık bir ay önce %0.7 olarak açıklanmıştı. İkinci tahmin ise %1.2 şeklinde. Yani birinci çeyrek rakamı piyasa %0.9’a beklerken %0.7’den %1.2’ye revize edildi.

Tüketici harcamaları %0.3’den %0.6’ya revize edilirken özel sektör harcamaları %9.4’den %11.4’e, ithalat %4.1’den %3.8’e revize edilmiş. İhracat ise %5.8 olarak teyit edilmiş. Yani neredeyse bütün alt kalemlere pozitif revize var.

Birinci çeyrekte zayıf performans zaten hem Fed hem de piyasalar tarafından kabullenilmiş durumda fakat bugünkü revize Fed’i ekonomik faaliyetler konusunda daha iyimser hala getirebilir. Yine de Haziran ayı faiz artışı zaten çok yüksek ihtimaldi ve bu veri o açıdan pek bir şey değiştirmeyecek.

Aynı anda açıklanan Nisan ayı dayanıklı ürün siparişleri ise %-0.7 ile beklentiden daha iyi gelirken çekirdek dayanıklı ürün siparişleri %-0.4 ile beklenti altı kaldı.

Dolar endeksi pozitif büyüme revizesinin ardından 97.50 – 97.40 direnç bölgesine kadar yükseldi fakat son dakikalarda bu önemli dirençten bir miktar gevşeme yaşanıyor. 97.50 – 97.40 direnç bölgesinin geçilmesi durumunda rahatlama biraz daha devam edebilir. Diğer yandan aşağıda 96.80 desteğinin kırılması dolar üzerindeki baskıyı tekrar artırabilir.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.