ABD Birinci Çeyrekte %0.5 mi Büyüdü?

Birinci çeyrek birinci büyüme tahminine göre ABD ekonomisi %0.5 ile beklentinin hafif altında ve 2015 dördüncü çeyreğe göre daha yavaş büyüdü. Piyasadaki genel beklenti %0.7, dördüncü çeyrek büyüme ise %1.4 seviyesindeydi.

Kalem kalem detayları incelediğimizde tüketim harcamalarının %1.9 ile beklentiden daha iyi fakat önceki çeyreğe göre daha yavaş arttığını görüyoruz. Dördüncü çeyrekte %2.1 gerileyen özel sektör yatırımları birinci çeyrekte %5.9 gerilemiş birinci tahmine göre. Diğer yandan bir önceki çeyrekte %2.0 gerileyen ihracatta şimdi %2.6 gerileme var ve %0.7 gerileyen ithalat son çeyrekte %0.2 yükselmiş. Dördüncü çeyrekte sadece %0.1 artan kamu harcamaları ise birinci çeyrekte %1.2 artmış. Yani tek olumlu gelişim kamu harcamalarında yaşanmış gibi duruyor.

Üzerine büyük çıkarımlar yapmak için çok ham bir veri. Bugün açıklanan rakam ilk tahmini temsil ediyor ve bu tahmine önümüzdeki haftalarda iki revize gelecek. 2015 dördüncü çeyrek ilk tahmin %0.7’lik bir büyümeye işaret ediyorken üçüncü tahminle bu rakam %1.4’e revize edilmişti. Yani ABD ekonomisi dördüncü çeyrekte ilk tahminin iki katı hızla büyümüştü aslında.

Mevsimsellik açısından birinci çeyrek büyüme rakamları ile ilgili dikkat çekmek istediğimiz bir nokta var. Son yıllarda ABD ekonomisi için birinci çeyrekte zayıf büyüme performansı standart hal gelmiş vaziyette. Son beş yılda birinci çeyreklerde ortalama olarak %0.8 büyüyen ABD ekonomisi ikinci çeyreklerde ortalama olarak %3.1, üçüncü çeyreklerde %2.2, dördüncü çeyreklerde ise %2.4 büyümüş. Ya hesaplama ya da mevsimsellik etkisi nedeniyle birinci çeyrek o yılın en zayıf çeyreği olmuş son beş yılda. Bu sene de istisna olmayacak gibi.

Piyasalar beklenti altı büyüme rakamını pek kafaya takmadı şimdiye kadar. Veri öncesi 93.80’ler olan dolar endeksi şu anda 93.90’larda. Şimdilik dolar ciddi bir kan kaybı yaşamadı fakat FOMC’nin Haziran için yeşil ışık yakmamış olmasının acısı önümüzdeki haftalarda kendini daha şiddetli gösterebilir.

Kıvanç Vural

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.