22.06.2020 Forex Bülteni

Ekonomik Gündem

Geçtiğimiz haftanın son işlem gününde yurt içi tarafta TCMB ile Çin Merkez Bankası arasında yenilenen swap anlaşması takip edildi. TCMB, USDTRY yıl sonu beklentisini 7.0180’den 6.9922’ye çekerken, 12 ay sonrası kur beklentisini 7.2204’ten 7.2208 seviyesine revize etti. Yurt dışı tarafta, Avrupa Birliği Liderler Zirvesi yapıldı. Almanya Başbakanı Angela Merkez ile Avrupa Merkez Bankası Başkanı Christine Lagarde’nın, AB Liderlerinin fon üzerinde anlaşamaması durumunda piyasalarda oluşabilecek riske değinmeleri dikkatleri çekmişti. Ancak AB Liderler Zirvesi’nde, uzlaşma sağlanamadı. Öte yandan ABD Başkanı Donald Trump’ın, ABD’nin Çin’den tamamen ayrışma yoluna gidebileceğini ifade etmesi endişelerin yeniden yükselmesine neden oldu. Tüm bunların dışında geçtiğimiz hafta genelinde FED yetkililerinin açıklamalarında; Covid-19 pandemisi sonrası ekonomik toparlanma konusunda endişelerin ön planda olduğunu belirttirler

EURUSD

Trump’ın, Çin ile ilgili yaptığı açıklamalar sonrasında haftaya bir miktar pozitif başlayan paritenin kanalımızın içine girmeye çalıştığını görmekteyiz. 1.1200 üstünde tutunma çabalarını izlediğimiz fiyatlamalarda 1.1220 direncimiz güncelliğini korumaktadır. Bu direnç seviyesi üzerinde kalıcık sağlanması durumunda 1.1350 ve 1.1400 seviyelerini direnç olarak takip etmeye devam edeceğiz. 22 periyotluk H. ortalamanın 100 periyotluk H. ortalaması aşağı doğru kesmesiyle oluşabilecek satıcılı seyirde 1.1150 ve 1.1080 seviyelerini destek olarak takip etmeye devam edeceğiz.

GBPUSD

4 saatlik grafikte 200 periyotluk H. ortalamanın hemen altında fiyatlamaların devam ettiğini görmekteyiz. Geçtiğimiz hafta açıklanan faiz kararlarının sonrasında satıcılı seyir izlediğimiz parite için Covid-19 pandemisinden kaynaklı olarak güvenli limanlara olan talebin artması ile bu satıcılı seyrin derinleştiğini söyleyebiliriz. Teknik olarak bakacak olursak, yükselişten bahsedebilmemiz için 200 periyortluk H. ortalamanın geçtiği seviye olaran 1.2410 üzerinde fiyatlamalar arayacağız. Bunun olması durumunda psikolojik 1.2500 seviyesini ve üstünde 1.2550 seviyesini direnç olarak izleyeceğiz. Sterlin varlıklarına olan talebin azalmaya devam etmesi durumunda 1.2355 ve 1.2300 seviyelerini destek olarak takip etmeye devam edeceğiz.

USDTRY

200 periyotluk H. ortalamanın hemen altında fiyatlamalar gördüğümüz parite için, geçtiğimiz hafta önemli gelişmeler yaşandığını söyleyebiliriz. TCMB’nin Çin Merkez Bankası ile yaptığı swap anlaşmasının etkilerinin ilerleyen günlerde görebileceğimizi düşünebiliriz. Yükseliş kanalı içerisinde fiyatlamaların devam ettiğini görmekteyiz. Alıcıların iştahlarının artması için 6.8600 üzerinde fiyatlamalar arayacağız. Bu durumda 6.9200 ve 6.9600 direnç seviyelerini takip edeceğiz. TL varlıklarına olan talebin artması halinde olası satıcılı seyirde 6.8100 – 6.7800 ve 6.7400 destek seviyelerini güncelliğini korumaktadır.

ALTIN

Küresel risk unsurlarından gelen haber akışlarının piyasalarda güvenli liman ihtiyacını arttırdığını görmekteyiz. Trump’ın, Çin ile ilgili açıklamalarının emtiadaki alış momentumunu güçlendirdiğini söyleyebiliriz. Bunun yanı sıra Avrupa Birliği Lider Zirvesi’nden herhangi bir uzlaşma sonucu çıkmamasıda bu alım işlemlerini güçlendirdi. Teknik olarak baktığımızda, simetrik üçgenimizi yukarı doğru sert bir şekilde kıran emtianın $1765 bölgesinde dirençle karşılaştığını görmekteyiz.Bu bölgeyi aşması durumunda yeni zirvelerde bahsedebiliriz. Olası düzeltmelerde düne kadar direnç olarak izlediğimiz $1752 ve $1740 seviyelerini destek olarak takip edeceğiz. Bu destek seviyelerin altına geçmesi halinde $1718 seviyelerine kadar satıcılı seyir izleyebiliriz.

BRENT PETROL

Yükseliş kanalı içerisinde fiyatlanan emtiayı 5 günlük H. ortalamanın yukarı taşıdığını söyleyebiliriz. $41.90 bölgesinde direnç ile karşılaşan emtiada yukarı yönlü hareketliliğin devam edebilmesi için bu bölge üzerinde kalıcık sağlanması gerektiğini söyleyebiliriz. Bunun olması halinde $42.50 ve $43.20 direnç seviyelerimizi izlemeye devam edeceğiz. Aşağı yönlü hareketliliklerde kanalımızın alt çizgisi olan psikolojik $40 seviyesini destek olarak izleyeceğiz. Fiyatlamaların bu destek seviyesinin altına geçmesi halinde $38.60 ve $37.40 seviyelerini destek olarak izlemeye devam edeceğiz. Gün içerisinde küresel aktörlerden gelecek haber akışlarını takip edeceğiz.

 

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.