Yarın Altın İçin Yeni Bir Dönem Başlıyor! – 06 Ekim 2016

ABD İstihdam Raporu Altının Kaderini Belirleyecek

Son dönemde USD’nin güçlü görünümünü koruması nedeniyle değerli metalde satıcıların iyice iştahının arttığına şahit olduk. Değerli metalde önemli destek seviyesi olan 1300’ün alınmasından sonra çok keskin bir düşüş yaşandı. Artık 1300 seviyesinin önemli direnç olarak çalışmasını bekliyoruz.

Bugün ekonomik takvime baktığımızda ABD’den haftalık işsizlik başvuruları verisi açıklandı. Beklenti 255 bin. Veri 249 bin ile beklentiden iyi geldi. Veri sonrasında dolar güçlü görünümünü korudu ve sarı metalde geri çekilme bugün de devam etti. 200 günlük hareketli ortalama seviyesinin geçtiği 1258.5’in alınmasıyla çözülme derinlik kazandı.

Artık piyasaların beklediği veri dizisine sadece 1 gün uzaklıktayız. Yarın ABD’den gelecek olan istihdam raporu USD için çok önemli çünkü gelecek olan verilerin beklentileri karşıladığı senaryoda Aralık ayı faiz artışı ihtimali iyice artacak ve USD gücüne güç katacak. Aksi senaryoda ise Aralık ayı faiz artışı olasılığında azalma yaşanacaktır. Gelecek olan verilerden sonra değerli metalin kısa vadedeki kaderi belirlenecek. Altında 1245, 1230 ve 1220 seviyelerinin önemli destek olarak dikkate alınmasını öneriyoruz. Yukarıda ise 1260, 1280 ve 1290 seviyelerinin direnç olarak çalışmasını bekliyoruz.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.