Trump Sonrası Altında Son Durum Nedir? – 10 Kasım 2016

ABD Seansının Açılmasıyla Ayılar Uyandı

ABD seçimleri esnasında değerli metalde alıcılar devreye girdiler ve değerli metalde sert bir yükseliş yaşandı. 1337 seviyesi üzerine yükseliş gerçekleştikten sonra değerli metalde satıcılar devreye girdi ve geri çekilme yaşandı. Trump’ın yaptığı açıklamaların olumlu tonda olması da dolar endeksindeki toparlanmayı destekledi.

Dün değerli metalde volatilitenin çok fazla olmasından sonra bugün ayıların ve boğalar gün boyunca sakin devam ettiler. Bugün ABD’den birincil derece öneme sahip bir veri açıklanmadı. ABD’den haftalık işsizlik başvuruları beklentiden iyi 254 bin geldi. Beklenti üzeri gelen veri USD için pozitif oldu fakat verinin pariteler üzerindeki etkisi sınırlı oldu. ABD seansının açılmasıyla birlikte değerli metalde satıcılar devreye girdi ve geri çekilme yaşandı.

ABD’de yeni başkanın seçilmesinden sonra artık piyasalar yavaş yavaş yeniden Fed’e odaklanmaya başlayacak. Son günlerde Aralık ayı faiz artışı olasılığı her gün artarak devam ediyor. Önümüzdeki dönemde ABD’den gelecek olan verilerin beklentileri karşılaması durumunda dolar kuvvetli görünümünü sürdürmeye devam edebilir. Değerli metalde sırasıyla 1290, 1300 ve 1310 seviyelerinin önemli direnç olarak çalışmasını bekliyoruz. Bu seviyelere gerçekleşecek olan yükselişler bu bölgelerden tepki alabilir. Geri çekilmelerde ise 1260, 1250 ve 1240 seviyelerinin destek olarak çalışmasını bekliyoruz.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.