ONS ALTIN RAPORU – 31.08.2016

Altında Düşüş Nereye Kadar Devam Edecek?

Altında son dönemde satıcılı bir seyir halinde. Önemli direnç seviyelerinden gelen tepki ve Fed üyelerinden gelen şahin tonda açıklamalardan sonra sarı metal 1305 bölgesi altına kadar geriledi. Hiç şaşırmadık bugün de sarı metalde satıcılar devrede.

Bugün ABD’den önemli veriler açıklandı. Ekonomik takvime baktığımızda ilk olarak ABD’den ADP tarım dışı istihdam değişimi verisi açıklandı. Piyasanın beklentisi 174 bindi. Veri 177 bin ile beklentilerin hafif üzerinde kaldı. Sonrasında ise Chicago PMI beklentiden kötü 51.5 gelirken, askıdaki konut satışları beklentiden iyi %1.3 geldi. Gün boyunca baskılı devam eden dolar endeksi dirençten bir miktar tepki aldı ve geri çekilme yaşandı.

Yarın ABD’den ISM imalat PMI, Cuma günü ise istihdam raporu açıklanacak. Özellikle piyasanın gözü ve kulağı Cuma günü gelecek olan tarım dışı istihdam değişimi verisinde. İstihdam raporunun beklentileri karşıladığı senaryoda sarı metalde üzerindeki satış baskısı devam edecektir ve 1280 bölgesine kadar kademeli bir geri çekilmeye şahit olabiliriz. Yeniden boğa piyasasından bahsedebilmemiz için yukarıdaki 1358 bölgesinin alındığını görmemiz gerekiyor. Aşağıda 1300, 1290 ve 1275 seviyeler önemli destek olarak karşımıza çıkıyor. Yukarıda ise 1320, 1335 ve 1345 seviyelerinin önemli direnç olarak çalışmasını bekliyoruz.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.