ONS ALTIN RAPORU – 24.08.2016

Altın 1300 Seviyesini Görecek mi?

Önceki raporlarımızda da belirttiğimiz üzere sarı metalde 1358 bölgesi bir çok defa denendi fakat bu bölgeden hep satıcıların devreye girdiğine şahit olduk. Piyasalarda belirsizliklerin olduğu dönemlerde sarı metalde her zaman alıcılar devreye giriyor. Fakat son günlere baktığımızda sarı metalde alıcıların yukarı iştahı kaçmış gibi gözüküyor.

Bugün ekonomik takvime baktığımızda ABD’den birincil derecede öneme sahip bir veri açıklanmadı fakat öğleden sonra sarı metalde önemli 50 günlük hareketli ortalama seviyesinin alınmasıyla satıcılar devreye girdi ve keskin bir düşüş yaşandı değerli metalde. Yarın ve Cuma günü ABD’den son derece önemli veriler açıklanacak. Bunun yanında Jackson Hole sempozyumu kapsamında Yellen’ın açıklamalarını takip edeceğiz.

Gümüş’ün de yukarı yönlü iştahını kaybetmesi sarı metali de negatif yönde etkiledi. Yarın ve Cuma günü ABD’den gelecek olan verilerin beklentileri karşılaması durumunda sarı metalde 1300’lü seviyeler konuşulabilir. 1330 bölgesi altında gerçekleşecek olan günlük kapanışlar sarı metalde daha aşağıların habercisi olabilir. Aşağıda 1315 ve 1305 bölgesinin önemli destek olarak çalışmasını bekliyoruz. Yukarıda ise 1345 ve 1358 bölgelerini önemli direnç olarak takip edeceğiz.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.