ONS ALTIN RAPORU – 21 Eylül 2016

Fed Öncesi Altında Son Durum Nedir?

Piyasalarda belirsizliklerin olduğu dönemde yatırımcılar güvenli liman arayışına giriyorlar. Bu gibi dönemlerde sarı metal güvenli liman olarak talep görme cazibesini kullanıyor. Fakat son dönemde sarı metal yönünü ABD verilerine ve Fed’in tutumuna bakarak bulmaya çalışıyor.

Değerli metal bugün Fed öncesinde alıcılı devam etti. Altın 1308 bölgesi altına geriledikten sonra alıcılar devreye girdi ve 1330 seviyesine bir yükseliş gerçekleşti. Fed öncesinde değerli metalde bu gibi hareketlenmeler yaşanabiliyor. Özellikle bu gibi dönemlerde daha temkinli olmanızı öneriyoruz. Dediğimiz gibi bugün piyasanın odak noktasında FOMC kararları ve Fed başkanı Yellen’ın açıklamaları var.

Fed’in bugün faizleri artırması beklenmiyor fakat kararlardan gelecek olan açıklamalar ve Yellen’ın açıklamaları USD için son derece önemli. Kararlardan ileriye dönük şahin tonda açıklamaların gelmesi sarı metalde ayıların baskın olmasını sağlayabilir. Piyasanın bir kısımı bugün Fed’den faiz artışı bekliyor. Çok az bir olasılıkta olsa Fed’in böyle bir senaryoyu hayata geçirmesi sarı metalde sert bir geri çekilmeyi beraberinde getirebilir. Yukarıda 1335, 1345 ve 1358 seviyelerinin önemli direnç olarak çalışmasını bekliyoruz. Aşağıda ise 1320, 1300 ve 1294 seviyeleri önemli destek olarak karşımıza çıkıyor.

 

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.