ONS ALTIN RAPORU – 20 Eylül 2016

Altında Ayılar ve Boğalar Yellen'ı Bekliyor!

Altında son iki gündür alıcılar ve satıcılar bir türlü birbirlerine üstünlük kuramadılar. Son dönemde USD’nin güçlü devam etmesi nedeniyle sarı metalde ayıların borusunun öttüğüne şahit olduk. Bugün sarı metalde 1318 seviyesi görüldükten sonra satıcılar devreye girdi ve 1312 bölgesi altına geri çekilme yaşandı.

Bugün ABD’den birincil derecede öneme sahip bir veri açıklanmadı. ABD’den konut satışları beklentiden kötü 1.14 milyon geldi. Beklenti altı kalan veri USD için negatif oldu fakat veri değerli metale hareket getirmedi. Artık piyasanın dikkati FOMC kararlarında ve Yellen’ın açıklamalarında olacak.

Yarın FOMC kararları açıklanacak. Fed’in faizlerde bir değişikliğe gitmesi beklenmiyor fakat Yellen’dan faiz artışıyla ilgili ileri dönük pozitif tonda açıklamaların gelmesi durumunda sarı metalde 1300 seviyesi altına bir geri çekilmeye şahit olabiliriz. Aksi senaryoda ise Yellen’ın güvercin bir duruş sergilemesi durumunda ise sarı metalde yeniden boğalar devreye girebilir Aşağıda sırasıyla 1300, 1294 ve 1280 bölgelerinin önemli destek olarak çalışmasını bekliyoruz. Yukarıda ise 1320, 1335 ve 1345 bölgelerinin önemli direnç olarak çalışmasını bekliyoruz.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.