ONS ALTIN RAPORU – 16 Eylül 2016

Altında Bu Hafta Ayıların Haftası Oldu!

Geçtiğimiz hafta 1352 bölgesi alınamadıktan sonra sarı metalde satıcılar devreye girdi ve sert bir geri çekilme yaşandı. Hafta boyunca ABD’den önemli veriler açıklandı. Bazıları beklentileri karşılayamasa da bazıları beklentileri karşıladı fakat her koşulda piyasa bu hafta güçlü devam eden USD tarafında yer almak istedi.

Bugün ABD’den son derece önemli enflasyon verileri açıklandı. Çekirdek TÜFE beklentiden iyi %0.3 gelirken, yıllık çekirdek TÜFE de beklentide iyi %2.3 geldi. TÜFE ise beklentiden iyi %0.2 geldi. Gelen veriler sonrasında dolar endeksinde toparlanma yaşandı ve sarı metalde de ayılar devreye girdi. Sarı metal bugün 1315 bölgesi altında kaldığı sürece satış baskısı bizce devam eder.

Haftaya ABD’den son derece önemli veriler açıklanacak. Özellikle piyasanın gözü ve kulağı FOMC toplantısında olacak. Faizlerde herhangi bir değişiklik yaşanması beklenmiyor fakat Yellen’dan gelecek olan açıklamalar piyasalara hareket getirebilir. Önümüzdeki dönemde Fed’in tutumu ve ABD seçimleri sarı metalin kaderini belirleyecek. Sarı metalde aşağıda 1300, 1294 ve 1280 bölgelerinin önemli destek olarak çalışmasını bekliyoruz. Yukarıda ise 1320, 1335 ve 1345 seviyelerinin önemli direnç olarak çalışmasını bekliyoruz.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.