ONS ALTIN RAPORU – 01.09.2016

Altının Kaderi Yarın Belli Oluyor!

Son dönemde sarı metalde satıcıların borusunun öttüğüne şahit olduk. Önemli direnç bölgeleri alınamadı ve Fed başkanlarından gelen açıklamalardan sonra değerli metalde satıcılar devreye girdi. Yatırımcılardan peki bu Altın Nereye gidecek sorunu duyar gibiyiz. Gelin analizimizin devamında bu soruya cevap bulmaya çalışalım.

Bugün ABD’den ISM imalat PMI açıklandı. Piyasanın beklentisi verinin 52.0 gelmesi yönündeydi. Veri 49.4 ile beklentilerin altında kaldı ve USD üzerinde baskı oluştu. Veri sonrasında sarı metalde alıcılar devreye girdi ve toparlanma yaşandı. Yarın ABD’den gelecek olan ABD istihdam raporu doğrultusunda değerli metalin yakın gelecekteki kaderi belli olacak.

Yarın beklenti üzeri gelecek olan verileri sonrasında sarı metalde yukarı iştahının yeniden arttığına şahit olabiliriz. Verilerin hayal kırıklığı yaratması Eylül ayı faiz artışı senaryolarını tamamı ile Aralık ayına atabilir. Bu sebeple USD’ye sert satışların geldiğine şahit olabiliriz. Aksi senaryoda yani hem tdi değişimi verisinin hem de maaşlar verisinin beklentileri karşılaması durumunda ise sarı metalde 1280 bölgesine doğru sert bir geri çekilme yaşanabilir. Kısacası yarın dananın kuyruğu kopacak. Sarı metalde 1320, 1335 ve 1345 seviyelerinin önemli direnç olarak çalışmasını bekliyoruz. Aşağıda ise 1300, 1295 ve 1280 seviyeleri önemli destek olarak karşımıza çıkıyor.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.