ONS ALTIN RAPORU – 15.08.2016

Altın 1400 Üzerini Görecek mi?

Geçtiğimiz haftanın son işlem gününde ABD’den gelen perakende raporu sonrasında Altında alıcılar devreye girdi ve sert yükseliş yaşandı fakat sarı metal aldıklarının hepsini geri verdi aynı gün içerisinde. Piyasalarda belirsizliklerin olduğu dönemlerde bu gibi ani yön değişimleri yaşanabiliyor.

Bugün ekonomik takvime baktığımızda ABD’den birincil derecede öneme sahip bir veri açıklanmadı. Gün boyunca sarı metalde sakin bir seyir vardı fakat hafta boyunca önemli hareketlenmeler yaşanacaktır. ABD’den gelecek olan TÜFE verileri ve FOMC tutanakları sarı metale hareket getirebilir.

Açıkcası ALTIN yavaş yavaş kritik bir döneme doğru yaklaşıyor. Eylül’deki Fed toplantısı ve Kasım ayındaki ABD seçimleri ve Merkez bankalarının tutumu sarı metalin kaderini belirleyecek olan önemli konu başlıkları olarak karşımıza çıkıyor. Sarı metalde 1400 ve üzeri seviyelerin konuşulması için Fed’in faiz artırım konusunda temkinli bir tutum sergilemesi gerekiyor. ABD seçimlerinden ise Trump’ın çıktığı senaryoda değerli metalde yukarıları konuşmaya devam edebiliriz. Altında ayılar ve boğalar sene sonuna kadar rahat durmayacak gibi.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.