İstihdam Raporu ALTINı Nasıl Etkiledi?

Piyasalarda belirsizlikler fazla olduğu dönemlerde yatırımcılar güvenli liman arayışına giriyorlar. ALTIN bu gibi dönemlerde her zaman alıcı bulmayı başardı. Bu hafta da sarı metal alıcılı devam etti ve 1374 bölgesi üzerine yükseliş gerçekleşti.

Bu hafta piyasaların gözü ve kulağı bugündeydi. Her ayın en önemli verisi olarak kabul edilen tdi değişimi verisi bir kaç saat önce açıklandı. Tarım dışı istihdam değişiminde 287 binlik artış yaşanmasından sonra ayılar devreye girdi ve sarı metalde 1335 bölgesine geri çekilme yaşandı. Fakat maaşlar verisinin aylık ve yıllık bazda beklenti altı kalması nedeniyle bu düşüş kalıcı olmadı ve boğaların devreye girmesiyle 1370 bölgesi üzerine yükseliş gerçekleşti.

Veri sonrasında çok fazla ani yön değişimi yaşandı sarı metalde ve veri öncesi seviyelerden işlem görüyor son dakikalarda. Maaşlar tarafında yaşanılan kötüleşme Fed’in istediği bir durum değil açıkcası. Fed faizleri artırmak için enflasyondaki iyileşmenin devam etmesini istiyor fakat maaşların beklenti altı kalması faiz artışının zamanını öteleyebilir. Önümüzdeki dönemde ABD’den gelecek olan enflasyon verileri Fed’in takibinde olmaya devam edecek. Sarı metalde 1370 ve sonrasında 1380 seviyelerinin önemli direnç olarak çalışmasını bekliyoruz. Aşağıda ise 1335 ve 1320 seviyeleri önemli destek olarak karşımıza çıkıyor.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.