ALTINda Düşüş Devam Edecek mi? – 30.05.2016

FOMC tutanaklarından şahin tonda açıklamaların çıkması ve Haziran ayı faiz artışı ihtimalinin daha da artması nedeniyle son dönemde sarı metalde ayıların devreye girdiğine şahit olduk. Geçtiğimiz hafta Fed başkanı Yellen’dan faiz artışlarına yönelik olumlu tonda açıklamaların gelmesi değerli metalde ayıların iştahını iyice kabarttı ve düşüş iyice hız kazandı.

Bugün ekonomik takvime baktığımızda ABD’den birincil derecede öneme sahip bir veri açıklanmadı. ABD’de bankaların ve borsaların kapalı olması da piyasalarda hacmi düşük seviyelerde tuttu. Sarı metal bugün 1200 bölgesi altına kadar geriledi fakat bugün bu bölgeden bir miktar kar alımlarının geldiğine şahit olduk. Bu hafta ABD’den son derece önemli veriler gelecek. Özellikle piyasanın gözü ve kulağı Cuma günü açıklanacak olan istihdam raporunda olacak.

Hafta boyunca ABD’den gelen verilerin ve istihdam raporunun beklentileri karşılaması durumunda ALTINda ayılar iyice baskılarını arttırabilir. Özetle ALTINDA alıcıları ve satıcıları çok önemli bir hafta bekliyor. Gümüş tarafında da geri çekilme yaşanması sarı metalde boğaların tadını kaçıran bir başka sebep olarak karşımıza çıktı. Son dönemde sarı metalde ayıların hakimiyet kurduğu aşikar fakat bunun kalıcı olabilmesi için aşağıda 1190 ve 1180 bölgesinin tamamen alınması gerekiyor. Yükselişlerden yeniden bahsedebilmemiz için 1245 ve sonrasında 1264 bölgesinin alındığını görmemiz gerekiyor. Bakalım bu hafta terazide ayıları mı yoksa boğalar mı daha ağır basacak.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.