ALTIN Gözünü Tarım Dışı İstihdama Dikti!

ECB, OPEC, ABD verileri derken son derece hareketli bir günü geride bırakıyoruz. Yarın ise haftanın son işlem gününde ABD’den tarım dışı istihdam ile piyasalarda yine yer yerinden oynayacak. Özellikle gözünü iyice ABD verileri çevirmiş olan ALTINın kaderi de yarın belli olacak.

Hafta başından beri sarı metalin kabaca 1200-1220 bölgesi arasına sıkıştığını görüyoruz. Bugün ADP tarım dışı istihdam değişiminin 173 bin ile ve haftalık işsizlik başvurularının da 267 bin ile beklentiye oldukça yakın gelmesi ile ALTINda hareketliliğin sınırlı kaldığına şahit olduk. Özellikle boğalar 100 günlük hareketli ortalamanın geçtiği 1220 direncini aşmakta güçlük çekiyor.

Yarın tarım dışı istihdam değişiminden çok dikkatler ortalama saatlik kazançlara çevrilecek ve maaşlarda artış yaşanması ile sarı metal üzerindeki satış baskısının da arttığına şahit olabiliriz. 1200 bölgesi tamamen çözülürse 1190 bölgesi son derece önemli destek olarak karşımıza çıkıyor. Gelecek olan verilerin hayal kırıklığı yaratması ile ise toparlanmalarda 1220 ve 1235 bölgelerinde yükselişlere ayılardan tepki gelebilir. Ancak 1240 bölgesi tamamen alınmadığı sürece ALTINda ayılar sazı ellerinden bırakması zor gözüküyor.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.