Yellen ALTINa Yön Verecek Mi? – 26.05.2016

Geçtiğimiz günlerle kıyasladığımızda bugün ALTINda ayılar bir türlü sazı ellerine alamadılar. Piyasalarda belirsizliklerin olduğu dönemlerde paritelerde ani yön değişimleri yaşanıyor. Bugün baktığımızda da değerli metalde çok fazla ani yön değişiminin yaşandığını görebiliyoruz.

Bugün ekonomik takvime baktığımızda USD için belki de haftanın en önemli verisi olan çekirdek dayanıklı malların siparişleri açıklandı. Çekirdek dayanıklı malların siparişi beklentide %0.4 gelirken, dayanıklı malların siparişi ise beklentiden iyi %3.4 geldi. Verinin detaylarına baktığımızda USD alıcıları için acil alarm teşkil edecek bir durum yok fakat gelen verinin değerli metal üzerindeki etkisi sınırlı oldu.

Yarın ABD’den öncü büyüme açıklanacak. Veriden sonra ise Fed başkanı Yellen mikrofon başına geçecek. Fed’in bir numaralı isminden şahin tonda açıklamaların gelmesi ve Haziran ayı faiz artışı için iyimser bir tutum sergilemesi USD alışlarını beraberinde getirebilir. Böyle bir senaryonun hayata geçmesi durumunda sarı metalde daha aşağıları görebiliriz. Aşağıda 1220 ve 1200 bölgesi son derece önemli destek olarak karşımıza çıkıyor. Bu bölgelerin tamamen çözülmesi ayıların aşağı iştahını iyice kabartabilir.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.