Deutsche Bank İle Altın Arasında Nasıl Bir İlişki Var? – 28 Eylül 2016

Altında Ayılar Baskılı Devam Ediyor!

Son günlerde sarı metalde ayılar üstünlüğü boğalardan iyice aldı. Bugün ekonomik takvime baktığımızda ABD’den önemli veriler açıklandı. Çekirdek dayanıklı malların siparişleri beklentide %-0.4 gelirken, dayanıklı malların siparişleri verisi beklentiden iyi geldi. Gelen veride iyileşme yaşanması USD için pozitif oldu fakat verinin sarı metal üzerinde pek de bir etkisi olmadı.

Yarın ABD’den final büyüme açıklanacak. USD için son derece önemli veri olduğunun altını çizmekte fayda var. Gelecek olan verinin beklentileri karşılaması durumunda değerli metalde sert bir geri çekilmeye şahit olabiliriz. Önümüzdeki dönemde ABD’den gelecek olan veriler sarı metalin yakın gelecekteki kaderini belirleyecek.

Son günlerde piyasaların odak noktasında Deutsche Bank var. Almanya’nın en büyük bankası Deutsche Bank’ta sıkıntılar sürüyor. Bankanın sermaye artırımına ihtiyaç duyabileceğinin endişelerinin artması ve ABD’nin kestiği 14 miyar dolarlık cezaya Alman hükümetinden destek gelmeyeceğinin açıklanması banka hisselerini tarihi düşük seviyelere götürdü. Önümüzdeki dönemde bankadaki sıkıntıların devam etmesi sarı metalin güvenli liman olarak alıcı bulmasını sağlayabilir. Piyasalarda belirsizliklerin arttığı dönemlerde değerli metal güvenli liman olarak talep görme cazibesini son derece iyi kullanıyor. Gelişmeleri yakından takip etmeye devam edeceğiz. Değerli metalde 1335 ve 1345 seviyelerinin önemli direnç olarak çalışmasını bekliyoruz. Aşağıda ise 1315 ve 1305 seviyelerinin önemli destek olarak dikkate alınmasını öneriyoruz.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.