Değerli Metal 1200 Seviyesi Altını Görecek mi? – 17 Kasım 2016

Yellen Değerli Metale Yön Verecek mi?

Son günlerde Aralık ayı faiz artırımı olasılığının iyice artmasından sonra piyasalarda USD alıcıları iyice devreye girdiler. Fakat dolar endeksinde yaşanılan bu toparlanmaya rağmen değerli metalde kademeli olarak sert bir geri çekilme yaşanmadı. Bugün Yellen’nın konuşma metni açıklandıktan sonra değerli metalde ayılar devreye girmeye çalıştılar.

Bugün ABD’den son derece önemli veri seti açıklandı. ABD’den çekirdek TÜFE beklentiden hafif kötü %0.1 gelirken, TÜFE beklentide %0.4 geldi. İşsizlik başvuruların ise beklentiden iyi 235 bin geldi. Baktığımızda gelen veriler USD’nin baskısını azaltmadı. Bugün 18.00’da Yellen’dan açıklamalar gelecek. Soru-cevap kısmında para politikası ile ilgili gelecek olan açıklamalar değerli metale önemli hareketlenmeler getirebilir.

Önümüzdeki dönemde ABD’den gelecek olan verilerin beklentileri karşılamaya devam etmesi durumunda değerli metalde önemli destek seviyelerinin alındığına şahit olabiliriz. Gümüş’ün de 200 günlük hareketli ortalama altında kalması ve yukarı iştahında azalma olması değerli metalde alıcıların iştahını kaçırıyor. Değerli metalde sırasıyla 1240, 1250 ve 1260 seviyelerinin önemli direnç olarak çalışmasını bekliyoruz. Aşağıda ise 1210, 1200 ve 1190 seviyelerini destek olarak dikkate alabilir. Açıkcası 1190 seviyesinin tamamen alındığı senaryoda değerli metalde daha sert bir düşüşün yaşandığına tanıklık edebiliriz.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.