Bugün Altında Neler Yaşandı? – 15 Kasım 2016

ABD Enflasyon Verileri Altına Yön Verecek mi?

Geçtiğimiz hafta değerli metalde ayıların devreye girmesinden sonra sert satışlar yaşandığına şahit olduk. Dün haftanın ilk işlem gününde ayılar ve boğalar bir türlü birbirlerine üstünlük sağlayamadılar. Dün değerli metal 1210 bölgesine geri çekildikten sonra boğalar devreye girdi ve 1230 seviyesi üzerine yükseliş gerçekleşti.

Bugün ekonomik takvime baktığımızda ABD’den perakende raporu açıklandı. Çekirdek perakende satışları beklentiden iyi %0.8 gelirken, perakende da beklentiden iyi %0.8 geldi. Beklenti üzeri gelen veriler USD için pozitif oldu fakat verinin değerli metal üzerindeki etkisi sınırlı oldu.

ABD seçimleri de geride kaldığına göre artık piyasaların odak noktasında Fed var. Bugün Aralık ayı faiz artışı olasılığı %85.0 seviyesi üzerine çıktı. Açıkcası dolar endeksine de bakacak olursak Aralık ayı faiz artışı artık fiyatlara girmiş durumda. Önümüzdeki günlerde ABD’den gelecek olan verilerin beklentileri karşılaması durumunda değerli metalde satıcılar iyice devreye girebilirler. Fakat geri çekilmenin derinlik kazanabilmesi için aşağıda 1210 ve 1200 seviyelerinin tamamen alınması gerekiyor. Bu seviyelerin alınması durumunda dikkatler 1190 destek seviyesine çevrilecek. Yukarıda ise direnç olarak 1230, 1240 ve 1250 seviyelerini dikkate almanızı öneriyoruz.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.