Bugün ALTINda Boğalar Rahat Nefes Aldı

USD’nin haftaya alıcılı başlamasından sonra ALTINda ayılar devreye girdi ve 1260 bölgesi altına geri çekilme yaşandı. Fakat bugün piyasalarda risk-off durumu olduğu için değerli metal güvenli liman olarak alıcı buldu ve 1270 bölgesi üzerine yükseliş gerçekleşti.

Bugün ekonomik takvime baktığımızda ABD’den piyasaya yön verecek birincil derecede öneme sahip bir veri açıklanmadı. Yarın FOMC üyelerinden açıklamalar gelecek. Para politikası hakkında gelecek olan açıklamaların pariteler ve ALTIN üzerinde etkisi olabilir. Haftanın son işlem gününde ise sarı metalde yönü daha net belirlemek için ABD perakende raporunu takip edeceğiz.

FOMC üyelerinden gelecek olan açıklamaların güvercin tonda olması ve perakende raporunun beklentileri karşılamaması durumunda sarı metalde yeniden yukarılardan bahsedebiliriz. Aksi senaryoda ise ayıların iştahı iyice kabarabilir. Aşağıda 1245-1250 bölgesi kalın bir destek olarak karşımıza çıkıyor. Bu bölge üzerinden 50 günlük hareketli ortalama seviyesi geçiyor. Geri çekilmeler bu bölgeden tepki alabilir. Yukarıda ise 1290 ve 1305 bölgesi önemli direnç olarak karşımıza çıkıyor.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.