Altını Önümüzdeki Dönemde Neler Bekliyor? – 11 Kasım 2016

Altında Ayıların Yüzü Gülmeye Devam Ediyor

Herkesin bildiği üzere piyasalarda belirsizliğin olduğu dönemlerde yatırımcılar güvenli limanlara hücum ediyorlar. Son dönemde piyasaların gündemindeki en büyük belirsizlik ise ABD seçimleri olmuştu. Trump mı? yoksa Clinton mı? başkan olacak derken Trump ABD’nin yeni başkanı oldu. Seçim günü eyaletlerden Trump isminin çıkmasıyla değerli metalde boğalar devreye girdi ve 1337 bölgesine kadar keskin bir yükseliş yaşandı.

Bu bölgeye gerçekleşen yükselişten sonra Trump’ın başkan olduktan sonra ılımlı bir tutum sergilemesi ve dolar endeksinin değer kazanmasıyla ayılar devreye girdi ve 1250 bölgesine doğru geri çekilme gerçekleşti. Hatırlatmakta fayda var 1250 bölgesi kalın destek olarak karşımıza çıkıyor. Yani geri çekilmeler bu bölgeden sert bir tepki alabilir. Artık seçim belirsizliğinin de ortadan kalkmasıyla yavaş yavaş dikkatler ABD verilerine ve Fed’e çevrilecek.

Son dönemde dolar endeksinde yaşanılan toparlanma nedeniyle Aralık ayı faiz artışı olasılığı %70 seviyesine kadar yükseldi. Önümüzdeki günlerde ABD’den gelecek olan verilerin beklentileri karşılaması durumunda dolar güçlü görünümü sürdürmeye devam edecek. Trump’tan ilerleyen günlerde gelecek olan açıklamalar değerli metale önemli hareketlenmeler getirmeye devam edecektir. Altında sırasıyla 1270, 1280 ve 1290 seviyelerinin önemli direnç olarak çalışmasını bekliyoruz. Düşüşlerde ise 1240, 1225 ve 1210 seviyelerini destek olarak dikkate alabilirsiniz.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.