ALTINı Bu Hafta Neler Bekliyor? – 23.05.2016

FOMC tutanaklarından şahin tonda açıklamaların gelmesi sarı metalin geçtiğimiz haftayı satıcılı tamamlamasına sebep oldu. Yeni haftaya da ALTINda ayıların devrede olduğunu söyleyebiliriz. Fakat 1245 bölgesi bir türlü ayılar tarafından alınamadı.

Bugün ekonomik takvime baktığımızda ABD’den birincil derecede öneme sahip bir veri açıklanmadı. Haftanın geri kalanına baktığımızda ABD’den önemli veriler var. Özellikle Perşembe günü gelecek olan çekirdek dayanıklı malların siparişi verisi ve Cuma günü gelecek olan öncü büyüme verisi USD için son derece önemli olacak.

Bu verilerden sonra Cuma günü Fed başkanı Yellen mikrofon başına geçecek. Para politikası hakkında gelecek olan açıklamalar ve Haziran ayı faiz artışına yönelik sinyal niteliğinde açıklamaların gelmesi USD alıcılarını devreye sokabilir. Sarı metalde ayı piyasasından tamamen bahsedebilmemiz için 1240-1245 bölgesi ve sonrasında 1220 bölgesinin alınması gerekiyor. Yükselişlerin ise tamamen yukarı yönlü ivme kazanabilmesi için sırasıyla 1280 ve 1305 bölgesinin alınması gerekiyor.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.