ALTINda Boğaların Keyfine Diyecek Yok! – 03.06.2016

Özellikle Fed’in şahin bir tutum sergilemesinden sonra ALTINda 1280 bölgesinden ayıların devreye girdiğine şahit olduk ve 1200 bölgesine keskin bir düşüş yaşandı. Fakat bugün ABD’den gelen istihdam raporu sonrasında sarı metalde ayılar adeta kaçacak yer aradı.

Piyasaların merakla beklediği tadım dışı istihdam değişimi verisi piyasalarda şok etkisi yarattı. Veriye göre 38 binlik bir artış yaşandı istihdamda. Piyasanın beklentisi 159 bin olması yönündeydi. Bununla birlikte maaşlar verisi beklentide %0.2 gelirken, işsizlik oranı beklentiden iyi %4.7 geldi. Bu verilerden sonra ISM imalat dışı PMI da 52.9 ile beklentileri karşılamadı.

Gelen veriler sonrasında USD alıcıları çok büyük bir hayal kırıklığı yaşadılar. Özellikle tdi değişiminden sonra Haziran ayı faiz artışı beklentisinde büyük bir azalma yaşandı. Bunun sonucunda ALTINda 1210 bölgesinden 1240 bölgesi üzerine sert bir yükseliş yaşandı. Sarı metalde 1245 bölgesinin alınması ve bu bölge üzerinde günlük kapanışların gerçekleşmesi daha yukarıların habercisi olabilir. Sarı metalde 1220 ve 1210 bölgesinin önemli destek olarak çalışmasını bekliyoruz.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.