Altında Bir Sonraki Durak Neresi? – 18 Kasım 2016

Altında Fırtına Öncesi Sessizlik

Geçtiğimiz hafta USD’nin güçlenmesi değerli metalde satıcıların iştahını iyice kabartmıştı ve önemli destek seviyelerinin direnç haline geldiğine tanıklık etmiştik. Hafta boyunca değerli metalde alıcılar devreye girmeye çalıştılar fakat 1230 seviyesi üzerine kalıcı bir hareket bir türlü gerçekleşmedi.

Bu hafta dolar endeksinin kuvvetlenmeye devam etmesi USD alıcılarını devreye soktu fakat diğer paritelere kıyasla sarı metalde düşüşün hızı sınırlı oldu. Dün Yellen’dan gelen açıklamalardan sonra değerli metalde satıcılar devreye girdiler. Bugün de Asya seansında satış baskısının devam etmesinden sonra 1205 seviyesi altına geri çekilme yaşandı.

Açıkcası bu hafta ABD’den gelen verilerin değerli metal üzerinde pek de fazla bir etkisi olmadı. Son günlerde Aralık ayı faiz artışı olasılığının iyice fiyatlara girdiğine şahit olduk. Önümüzdeki hafta ABD’den gelecek olan verilerin beklentileri karşılaması durumunda 1200 seviyesi altına geri çekilme yaşanabilir. Çözülmenin derinlik kazanabilmesi için 1190 seviyesinin tamamen alındığına şahitlik etmemiz gerekiyor.

Bu seviyelerin alınması durumunda ise dikkatler kalın destek olan 1170 seviyesine çevrilecek. Gümüş’ün de yukarı iştahını kaybetmesi değerli metalde ayıların iştahını iyice kabartabilir. Önümüzdeki günlerde Altındaki hareketliliğin hız kesmeden devam etmesini bekliyoruz.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.