ALTINda Ayılar Geri mi Dönüyor? – 24.05.2016

Son dönemde ALTIN yukarı mı gidecek yoksa aşağı mı gidecek soruları iyice kulağımıza gelmeye başladı. Geçtiğimiz dönemde sarı metalde 1305 bölgesi bir türlü geçilemedi ve geri çekilme yaşandı. Geçtiğimiz hafta FOMC tutanaklarından şahin tonda açıklamaların gelmesi ve Haziran ayı faiz artışı için üyelerin iyimser tutum sergilemesi USD alıcılarını devreye soktu.

Bugün ABD’den birincil derecede öneme sahip bir veri açıklanmadı fakat USD alıcılarının devrede kalması nedeniyle sarı metalde önemli teknik seviyeler geride bırakıldı. Bu hafta ABD’den gelecek olan verilerin beklentileri karşılaması durumunda sarı metalde daha aşağıların geldiğine şahit olabiliriz.

ALTINdaki bu geri çekilmenin kalıcı olabilmesi için aşağıdaki 1220 bölgesinin çözülmesi gerekiyor. Yeniden yükselişten bahsedebilmemiz için Gümüş’ün öncülüğüne ve USD’nin zayıfladığını görmemiz gerekiyor Aksi takdirde aşağıda sırasıyla 1220 ve 1200 bölgesinin çözülmesi ayıların iştahını daha da kabartabilir. Yukarıda ise 1264 ve 1270 bölgesi önemli direnç olarak karşımıza çıkıyor.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.