ALTINda Ayılar Bugün Yükselişe Dur Dedi

Bugün piyasalarda risk iştahının artması sonucunda güvenli liman olma özelliği ile öne çıkan ALTINda düşüşlere şahit olduk ve gün içerisinde 1238 bölgesini test eden sarı metalde ABD’den beklenti altı kalan veriler düşüşlerin hızını kesse de bugün ayıların hakimiyeti sürüyor. ABD’de hem ÜFE’nin hem de perakende satışların hayal kırıklığı yaratması dolar endeksinde bir miktar geri çekilmeye sebep olmuştu ancak ardından doların yeniden değer kazandığına şahit olduk.

Önceki raporumuzda zaten piyasaların risk-on modunda olmasının ALTINa negatif yansıdığını söylemiştik ve borsalarda da tam tersi bir etki olduğunu görüyoruz yine. DAX günü %2.71 , FTSE 100 endeksi ise günü %2.00’lık kazançlarla tamamlarken, BIST 100 endeksinde de %2.36’lık bir prim var. Yarın ise ABD’den yine önemli veriler bizleri bekliyor olacak ve TÜFE rakamlarını takip edeceğiz. Enflasyonda iyileşme yaşanması Fed’in faiz artışları açısından görmek isteyeceği bir senaryo olduğu için beklentiden iyi gelen veriler sonrası sarı metalde düşüşlerin hız kazandığına şahit olabiliriz.

Aşağı yönlü hareketin devam etmesi durumunda 1240 ve 50 günlük hareketli ortalamanın geçtiği 1230 bölgeleri son derece önemli destekler olarak karşımıza çıkıyor. Bu bölgelerin tamamen çözülmesi ile ayıların yeniden sazı ellerine almaları kaçınılmaz olabilir. Yatırımcıların yeniden güveli liman arayışına yönelme halinde ise 1250 ve 1260 bölgelerinin önemli direnç olarak çalışmasını bekliyoruz. Özellikle 1265 bölgesinin tamamen aşılması durumunda hızlı bir yükseliş hareketi ile karşı karşıya kalabiliriz.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.

Html code here! Replace this with any non empty text and that's it.