Altında Ayılar Boğalara Geçit Vermiyor! – 11 Ekim 2016

Altın FOMC tutanaklarını ve Perakende Raporunu Bekliyor

Son dönemde değerli metalde önemli destek seviyeleri alındıktan sonra ayılar iyice devreye girdi ve 1241 seviyesine kadar geri çekilme gerçekleşti. Piyasalarda belirsizliklerin olduğu dönemlerde yatırımcılar güvenli liman arayışına giriyorlar. Bu gibi dönemlerde sar metal güvenli liman olarak yatırımcılarının talebini karşılamasını biliyor. Fakat son dönemde ABD tarafında yaşanılan gelişmeler değerli metalin hareketin yön veriyor.

Bugün ekonomik takvime baktığımızda ABD’den piyasayı etkileyecek çok da önemli bir veri açıklanmadı. Bugün ABD’den istihdam koşulları endeksi önceki veriden kötü -2.2 geldi. Gelen veride kötüleşme yaşanması USD için negatif gözükse de verinin değerli metal üzerinde pek de bir etkisi olmadı.

Açıkcası yarından itibaren paritelerdeki hareketlilik iyice artacak. Yarın akşam 21.00’da FOMC tutanaklarını, Cuma günü ise ABD’den perakende raporunu takip edeceğiz. Bu iki gelişme neticesinde değerli metalin kısa dönemdeki kaderi belli olacak. USD’nin hem FOMC tutanaklarından hemde perakende raporundan güçlü çıkması değerli metalde ayıların iştahını iyice kabartabilir. Değerli metalde destek olarak 1240 ve 1225, direnç olarak ise 1265 ve 1280 seviyelerini dikkate almanızı öneriyoruz.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.