ALTINda Ayılar ve Boğalar İstihdam Raporunu Bekliyor

Subtitle

Hafta başında ALTINda alıcılar devreye girdikten sonra 1300 bölgesi üzerine yükseliş gerçekleşti fakat diğer günlerde piyasa USD almaya karar verdi ve bunun sonucunda sarı metalde bir geri çekilme yaşandı. Bugün şuana kadar sarı metalde boğalar devreye girmeye çalışsalarda beklenen yükseliş bir türlü gerçekleşmedi.

Düne nazaran bugün ekonomik takvime baktığımzıda ABD’den birincil derecede öneme sahp bir veri açıklanmadı. Bugün ABD’den aylardır belli bir standartın dışına çıkmayan haftalık işsizlik başvurusu açıklandı. İşsizlik maaşı için başvuru yapanların sayısında 274 binlik bir artış yaşandı. Gelen veride artış yaşanması USD için negatif oldu fakat sarı metalde keskin bir yükselişi beraberinde getirmedi.

Hafta başından beri piyasaların merakla beklediği tarım dışı istihdam değişimi yarın saat 15.30’da açıklanacak. Haftanın ve ayın en önemli verisi olduğu konusunda herkesin hem fikir olduğunu düşünüyoruz. Fed istihdamdaki iyileşmeden son derece memnun fakat FOMC’nin dikkatle takip edeceği maaşlar verisi olacak. Maaşlar verisinde aylık ve yıllık bazda bir iyileşme yaşanması durumunda sarı metalde ayıların hakimiyetine şahit olabiliriz. Aksi durumda ise yani istihdam raporunun beklentileri karşılamaması sarı metalde keskin yükselişleri beraberinde getirebilir. Dediğimiz gibi yukarıda 1290 ve 1305 bölgesi son derece önemli direnç olarak karşımıza çıkıyor. Aşağıda ise 1270 ve sonrasında 1264 bölgesinin önemli destek olarak çalışmasını bekliyoruz.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.