Altında 1170 Seviyesi Altı Görülecek mi? – 29 Kasım 2016

ABD Verileri ve İstihdam Raporu Altını Sallayacak!

Dün değerli metalde alıcılar ve satıcılar bir türlü birbirlerine üstünlük sağlayamadılar. Dün ekonomik takvime baktığımızda ABD’den önemli bir veri açıklanmadı. Altında alıcılar ve satıcılar ABD’den gelen verileri yakından takip etmeyi severler.

Bugün ABD’den 3.çeyrek büyüme rakamı açıklandı. Piyasanın beklentisi verinin %3.0 gelmesi yönündeydi fakat veri %3.2 ile beklentileri karşıladı. Beklenti üzeri gelen veri doların pozitif görünümü sürdürmesini destekleyebilir. Fakat verinin pariteler üzerindeki etkisi sınırlı oldu. Hafta boyunca ABD’den önemli veriler açıklanacak. Fakat piyasanın gözü ve kulağı Cuma günü ABD’den gelecek olan istihdam raporunda olacak.

Tarım dışı istihdam değişimi verisi yanında ortalama saatlik kazançlar verisinde de yaşanılacak olan iyileşme USD alıcılarının iştahını iyice kabartabilir. Fakat aksi senaryoda ise değerli metalde boğaların rahat nefes aldığına şahit olabiliriz. Altın ile gümüş arasında pozitif yönlü bir korelasyon olduğunun altını çizmek istiyoruz. Değerli metali yukarı iştahını geri kazanabilmesi için gümüşün öncülük etmesi gerekiyor. Değerli metalde sırasıyla 1190, 1200 ve 1210 seviyelerinin önemli direnç olarak çalışmasını bekliyoruz. Aşağıda ise 1170 ve 1150 seviyelerini destek olarak dikkate alabilirsiniz.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.