ONS ALTIN RAPORU – 22.08.2016

Altın Yeni Haftaya Nasıl Bir Başlangıç Yaptı?

Son dönemde Altın bir çok kez 1358 direnç bölgesini denedi fakat bir türlü alıcılar bu bölgede satıcılara üstünlük sağlayamadılar. Hafta sonu Fed’in ikinci ismi Fischer’dan gelen açıklamalardan sonra USD alıcıları devreye girdi ve Asya seansında sarı metalde 1332 bölgesi altına geri çekilme yaşandı.

Avrupa’nın piyasaya giriş yapmasından sonra sarı metalde bir miktar toparlanma yaşandı fakat üzerindeki baskıdan kurtulmuş değil. Bugün ekonomik takvime baktığımızda piyasaya etki yapacak birincil derecede öneme sahip bir veri açıklanmadı. Önümüzdeki günlerde ABD’den son derece önemli veriler açıklanacak. Bununla birlikte piyasalar Cuma günü Fed başkanı Yellen’in açıklamalarını takip edecek.

ABD’den haftanın en önemli verisi olarak karşımıza çekirdek dayanıklı malların siparişi verisi karşımıza çıkıyor. Verinin kendisiyle birlikte detayları da USD için son derece önemli olacak. Gelecek olan verinin beklentileri karşılaması neticesinde sarı metalde satıcıların borusunun öttüğüne şahit olabiliriz. Bu da demek oluyor ki kademeli olarak 1315 bölgesine doğru bir yolculuk başlayabilir. Altında yukarıda 1345, 1358 ve 1375 önemli direnç olarak karşımıza çıkıyor. Aşağıda ise sırasıyla 1325, 1315 ve 1305 seviyelerinin önemli destek olarak çalışmasını bekliyoruz.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.