ONS ALTIN RAPORU – 18.08.2016

Altında Son Durum Nedir?

Piyasalarda belirsizliklerin olduğu ve volatilitenin arttığı dönemlerde yatırımcılar güvenli liman arayışına giriyorlar. Son dönemde sarı metalin güvenli liman olarak talep görme cazibesini son derece iyi kullandı. Fakat son dönemde bir türlü 1357 bölgesi alıcılar tarafından alınamadı.

Bugün Asya seansında alıcılar devredeydi fakat 1355 bölgesi üzerinden satıcılarının devreye girdiğini gördük. Bugün ABD’den önemli verileri açıklandı. Haftalık işsizlik başvuruları beklentiden iyi 262 bin gelirken, Philly Fed imalat endeksi de beklentiden iyi 2.0 geldi. Gelen verilerde iyileşme yaşanması USD için son derece pozitif oldu fakat verilerin piyasa üzerindeki etkisi sınırlı oldu.

Önümüzdeki dönemde Altının yönünü bulması için önemli gelişmeler var. Bunlardan bir tanesi Eylül ayı Fed toplantısı, diğer ise Kasım ayında gerçekleşecek olan ABD seçimleri. 1400 ve üzeri seviyelerinin konuşulması için ABD’den gelecek olan verilerin beklentileri karşılamaması gerekiyor ve Fed’in temkinli bir tutum sergilemesi gerekiyor. Sarı metalde 1335, 1315 ve 1305 bölgesi önemli destek olarak karşımıza çıkıyor. Yukarıda ise sırasıyla 1357, 1375 ve 1400 seviyelerinin önemli direnç olarak çalışmasını bekliyoruz.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.