ONS ALTIN RAPORU – 16.08.2016

Altın FOMC Tutanaklarını Bekliyor

Piyasalarda belirsizliklerin olduğu dönemlerde yatırımcılar her zaman güvenli limanlara hücum ederler. Güvenli liman denince de akla her zaman Altın gelmiştir. Son dönemde sarı metale alıcılar devrede kalmaya devam ediyor fakat son dönemde bir türlü 1358 bölgesi alıcılar tarafından alınamadı.

Asya seansından beri bugün sarı metalde alıcılar devredeydi taki ABD verileri açıklanana kadar. Bugün ABD’den TÜFE beklentide %0.0 gelirken, çekirdek TÜFE beklentiden kötü %0.1 geldi. Fakat veri esnasında Fed üyesi Dudley’den gelen açıklamalar Altında alıcıların canını sıktı ve hızlı bir geri çekilme yaşandı.

Dudley yaptığı açıklamada faiz artışına yaklaşıldığına ve Eylül ayının masada olduğunu ifade etti. Bu açıklamadan sonra 1358 seviyesinden satıcılar devreye girdi. Bu hafta ABD’den önemli veriler açıklanacak. Özellikle gözler yarın ki FOMC tutanaklarında olacak. Geçtiğimiz toplantıda konuşulan konuların detaylarını göreceğiz. Altında 1357,1375 ve 1400 önemli direnç olarak karşımıza çıkıyor. Aşağıda ise sırasıyla 1335, 1315 ve 1305 seviyelerinin önemli destek olarak çalışmasını bekliyoruz.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.