Bu Hafta ALTINda Ayılar Galip Çıktı – 27.05.2016

Sarı metalde bu hafta ayıların tartışmasız ayıların hakimiyeti vardı. Fed’in Haziran ve Temmuz aylarındaki toplantıda faiz artışına gidebileceği beklentilerinin yükselmesiyle doların değerlenmeye başlaması, ALTINda boğaların keyfini iyice kaçırdı. Haftanın ilk işlem gününe 1250 bölgelerinde merhaba diyen ALTIN, haftanın son işlem gününü 1210 bölgesinden geride bırakmaya çok yakın.

Bugün ABD’den birinci çeyrek büyümesi %0.5’ten %0.8’e revize edildi. Beklenti %0.9 olacağı yönündeydi ancak beklentilerin hafif altında kalsa da gelen verinin USD için negatif olduğunu söylemeyiz. Akşam saatlerine doğru ALTIN, üzerindeki baskının artması ile 23 Şubat’tan bu yana en düşük seviyelerini gördü ve 100 günlük hareketli ortalamasının biraz altında güne devam ediyor değerli metal.

Satış baskısının devam etmesi durumunda aşağıda 1190 en yakın destek bölgesi. Ardından 1170 bölgesinde düşüşlere boğalardan tepki gelebilir. Bu bölgelerin tamamen çözülmesi ile yeniden 1140’lara doğru düşüşün devam ettiğine şahit olabiliriz. Toparlanmalarda ise 1240 ve 1260 bölgelerinin direnç olarak çalışmasını bekliyoruz. Hafta ABD’den birbirinden önemli veriler açıklanacak ve özellikle cuma günü tarım dışı istihdam ile sarı metalin kısa ve orta vadede kaderi belli olabilir.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.