BREXİT SONRASINDA ALTIN NEREYE GİDECEK?

Son dönemlerin belkide en önemli olayı bugün yaşanacak. Piyasalar merakla bekliyor… Birleşik Krallık vatandaşları AB’de kalalım mı diyecek yoksa çıkalım mı diyecek? bu sorunun cevabını artık bugün alacağız. Özellikle son dönemde gelen anketlere baktığımızda belli bir yönde yoğunlaşma yok. Geçtiğimiz hafta ayrılalım kampında artış vardı fakat son gelen anketler sonucunda kalalım tarafında artış olduğuna şahit olduk.

Piyasalardaki belirsizliğin bu kadar fazla olduğu dönemlerde ALTIN güvenli liman olarak talep görme cazibesini son derece iyi kullandı ve 1310 bölgesi üzerine yükseliş gerçekleşti. Fakat yukarıda da bahsettiğimiz üzere kalalım kampında artış yaşanması sarı metalde geri çekilmeleri beraberinde getirdi ve bugün 1260 bölgesi altını gördük.

TSİ saati ile saat 12.00’da oylama başlayacak ve TSİ saati ile 24.00’da oylama sonuçlanacak. Gün boyunca sarı metalde ani hareketlenmelere olabilir. Bu sebeple işlem tercihlerinizde son derece dikkatli olmanızı tavsiye ediyoruz. Herkesin bildiği üzere iki senaryo karşımıza çıkıyor; Brexit(çıkalım) ve Bremain(kalalım).

Vatandaşların kullandığı oylama sonucunda çıkalımın ağır basması durumunda sarı metalde boğaların devreye girdiğine ve keskin bir yükselişin yaşandığına şahit olabilir. Aksi durumda ise yani kalalım ağır basar ise o zaman değerli metalde 1220 bölgesi altına bir düşüşe şahit olabiliriz. Brexit durumunda daha keskin bir harekete şahit olma olasılığımız daha yüksek fakat sonuç ne olursa olsun bütün pariteler etkilenecek ve değerli metalde bu hareketlenmeden payına düşenin fazlasını alacak. Sarı metalde direnç olarak sırasıyla 1277, 1290 ve 1315 seviyeleri son derece önemli. Aşağıda ise 1257, 1245 ve 1220 bölgelerinin önemli destek olarak karşımız çıkmasını bekliyoruz.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.