ALTINda Toparlanma Devam Edecek Mi? – 07.06.2016

Geçtiğimiz hafta 1200 bölgesine kadar gerilemesinin ardından bir miktar toparlanma çabasına giren ALTINda boğaların yardımına ABD’den tarım dışı istihdam verileri yetişmişti. Beklentiden çok kötü gelen tarım dışı istihdam değişiminin ardından Amerikan Doları sert bir şekilde değer kaybederken sarı metalde de hızlı bir yükseliş yaşanmıştı.

Haftanın ilk işlem gününde 1248 bölgesi üzerine kadar yükselen ALTINda zaman zaman geri çekilmeler gelse de boğalar hala kontrolü elden bırakmış değiller. Bugün dolar endeksinde bir miktar toparlanma yaşanmasının ardından sarı metalde 1233 bölgesine bir geri çekilme yaşansa da bu geri çekilmenin kalıcı olmadığını gördük. Bugün ABD’den tarım dışı verimlilik -%0.6 ile beklentide geldi ve sarı metalde etkisi sınırlı oldu. Haftanın geri kalanında da ABD’den önemli bir veri akşının olmadığını söyleyebiliriz.

ALTINda 100 günlük hareketli ortalamasının geçtiği 1225 bölgesi üzerinde kalındığı sürece boğalar sahnede kalmaya devam edebilirler. Bu bölgenin tamamen geçilmesi durumunda geçtiğimiz hafta test edilen 1200 bölgesi önemli destek konumunda. Yükselişlerde ise 1246 ve 1260 bölgeleri önemli direnç olarak karşımıza çıkıyor.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.