ALTINda Boğaları Tutabilene Aşk Olsun!

ABD’den son gelen istihdam raporu ve Yellen’ın açıklamalarının ardından Fed’in Haziran ve Temmuz aylarında faiz artıracağı ihtimallerinin iyice azalması ile birlikte ALTINda hızlı yükselişlere şahit olduk. Bu hafta başından beri de boğalar kontrolü elden bırakmış değiller açıkçası.

Bugün ABD’den açıklanan verilere baktığımızda haftalık işsizlik başvurularının 264 bin ile beklentiden iyi geldiğini görüyoruz. Toptan satış envanterleri ise %0.6 ile beklentiden kötü geldi. Gelen verilerin USD üzerindeki etkisi sınırlı oldu ve sarı metalde bugün 1257 bölgesinden boğaların tekrar devreye girmesiyle birlikte 1270 bölgesi üzerine spektaküler bir yükseliş yaşandı.

Yükselişlerin devam etmesi durumunda yukarıda ilk önemli direnç 1282 bölgesi olarak karşımıza çıkıyor. Bu bölgenin tamamen geçilmesiyle yeniden 1290 ve 1300 bölgelerinden bahsediyor olacağız. Özellikle Fed 15 Haziran’daki toplantıda güvercin bir tutum sergilerse 1305 üzerine yükselişler kaçınılmaz olabilir. Geri çekilmelerde ise 1260 ve 1246 seviyeleri destek olarak çalışabilir.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.