Altında Ayıların Keyfi Yerinde!

ABD Verisi Altını Aşağıya Çekti

Piyasalarda belirsizliklerin arttığın dönemlerde sarı metal güvenli liman olarak talep görme cazibesini son derece iyi kullanıyor. Fakat son dönemde finansal piyasalarda bir türbülans olmadığı için değerli metal pek de bu özelliğini kullanamadı. Bugün piyasalarda risk iştahının artması nedeniyle değerli metalde geri çekilme yaşandı.

Bugün ekonomik takvime baktığımızda ABD’den final büyüme açıklandı. Beklenti %1.3. Gelen veri %1.4 ile beklentileri karşılamayı bildi. Gelen veri sonrasında değerli metalde ayılar devreye girdi ve geri çekilme yaşandı fakat ABD’de piyasaların açılmasıyla birlikte sarı metalde toparlanma yaşandı.

Gümüş’ün yukarı iştahını kaybetmesi de Altını aşağı çeken sebepler arasında yer alıyor. Önümüzdeki dönemde ABD’den önemli veriler gelmeye devam edecek. Bununla birlikte Kasım ayında ABD’de gerçekleşecek olan Başkanlık seçimleri de değerli metal için önemli. Önümüzdeki dönemde verileri ve seçimleri yakından takip etmeye devam edeceğiz. Özellikle başkanlık seçiminden Trump isminin çıkması değerli metalde keskin yükselişleri beraberinde getirebilir. Sarı metalde 1325 ve 1335 seviyelerinin önemli direnç olarak çalışmasını bekliyoruz. Aşağıda ise 1315 ve 1300 seviyeleri önemli destek olarak karşımıza çıkıyor.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.