ALTINda Ayılar mı Yoksa Boğalar mı Gülecek?

Dolar endeksinin haftaya hafif baskılı başlaması sonrası ALTINda haftanın ilk işlem gününde alıcıların devreye girmesiyle 1289 bölgesine kadar bir yükselişe şahit olmuştuk ancak ardından doların yeniden değer kazanmaya başlaması hafta boyunca boğaların canını çok sıktı açıkçası. Özellikle Çarşamba günü yayınlanan FOMC tutanakları sonrası Fed’in Haziran ayında faiz artışı için daha iyimser duruşu ile sarı metalde ayıların kontrolü ele aldıklarına şahit olduk.

Bugün ekonomik takvime baktığımızda ABD tarafından önemli bir verinin açıklanmadığını gördük. Yalnızca ikinci el konut satışları 5.45 milyon ile beklentilerden hafif iyi geldi ancak paritelerde önemli bir etkisi olmadı. Bugün yine 1260 direncini test eden sarı metalde bu bölgede ayıların devreye girmesiyle yeniden 1250 bölgesi altına kadar bir düşüş yaşandı.

Dolar endeksindeki yükselişin devam etmesi ile ALTIN üzerindeki baskı artarsa öncelikle gözlerimiz 1243-1240 bölgesine olacak. Bu bölge son derece önemli destek ve tamamen geçilmesi durumunda düşüşler hız kazanabilir. Yükselişlerde ise gözlerimiz yukarıda 1260 ve 1270 bölgelerinde olacak. Bu bölgelerde yeniden ayılardan yükselişlere tepki gelebilir. Önümüzdeki hafta açıklanacak olan ABD verileri ve Fed üyelerinden gelecek olan açıklamalar sarı metalin kaderini belirleyecek.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.