ALTIN Yükselişini Sürdürüyor – 29.06.2016

Geçtiğimiz hafta İngiltere’deki referandum sonucunda Brexit kararınını çıkması ile birlikte ALTIN güvenli liman olarak talep görmüş ve 1357 bölgesine kadar yükselmeyi başardı. Brexit sonrası adeta bayram eden boğalar kontrolü hala elden bırakmış değiller. Dün ABD’den gelen büyüme verisi beklentilerden iyi olsa da sarı metal üzerinde etkisinin sınırlı olduğunu gördük.

Bugün ise Fed’in yakından takip ettiği verilerden olan çekirdek PCE fiyat endeksi %0.2 ve kişisel harcamalar da %0.4 ile beklentide geldi. Kişisel gelirler ise %0.2 ile beklentilerin hafif altında kaldı. Gelen verilerin hem USD hem de ALTIN üzerindeki etkisinin sınırlı olması ile birlikte ALTINda bugün de yükselişler devam ediyor.

Yukarı yönlü hareketin sürmesi durumunda 1335 bölgesi önemli direnç olarak karşımıza çıkıyor. Bu bölgenin geçilmesiyle yeniden 1350’leri konuşmaya başlayacağız. Geri çekilmelerde ise 1315 ve 1300 bölgelerinde boğalardan tepki ile karşı karşıya kalabiliriz. Brexit belirsizliklerinin devam etmesi, Fed’in faiz artırıma ihtimallerinin iyice azalması ve dolardaki güç kaybı ile birlikte sarı metalde 1300 üzerinde kalındığı sürece gevşemelerin alış fırsatı sunmaya devam etmesini bekliyoruz.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.