ALTIN 1260 Altına Düşer Mi?

Doların haftaya kuvvetli merhaba demesinin ardından sarı metal hatırlayacağımız gibi 1260 bölgesine kadar gerilemişti ve bu bölgenin altını bir kaç kez test bile etmeyi başarmıştı. Ancak dün dolar endeksindeki geri çekilmenin etkisiyle bir miktar toparlanmaya başlayan ALTINda bugün son ayılar ve boğalar arasında amansız bir mücadele vardı açıkçası. 1282 bölgesine kadar gelen yükselişlerin ardından ayıların devreye girmesiyle yeniden 1265’lere kadar bir düşüşe şahit olduk.

Bu hafta ekonomik takvime baktığımızda ABD’den satı metale hareketlilik getirecek herhangi bir verinin açıklanmadığını gördük ancak yarın saat 15.30’da çekirdek perakende satışlar ve ÜFE verileri ile önemli fırsatlar bizleri bekliyor olacak. Ardından hafta sonu ise Çin’den kritik verileri takip edeceğiz ve bu da sarı metale önümüzdeki hafta hareketlilik getirebilecek önemli gündem maddelerinden olacak.

Yarın gelecek olan verilerde iyileşme yaşanması USD için son derece pozitif olur ve bu senaryo hayata geçer ise ALTINda tam anlamıyla bir türlü kırılamayan 1260 bölgesine doğru düşüşler gerçekleşebilir. Bu bölgenin tamamen geride bırakılmasıyla ise 1240 bölgesi önemli destek olarak karşımıza çıkıyor. Bu düşüşün gerçekleşebilmesi için dolar endeksinde yükselişlerin devam etmesi şart. Boğaların yeniden sazı ellerine almalarıyla yükselişlerde de 1280 ve 1300 bölgelerinden tepki alımları ile karşı karşıya kalabiliriz.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.