ALTIN Nasıl Yeniden 1300 Olur? – 10.06.2016

ALTIN adeta bu haftanın parlayan yıldızıydı. Haftaya 1240 bölgesinden merhaba diyen sarı metalde hafta boyunca boğaların devrede kalmaya devam ettiğini gördük ve bugün 1270 direncinin de kırılmasıyla 1277 bölgesine doğru hızlı bir yükselişe şahit olduk.

Bu hafta ABD’den önemli bir veri akışının olmaması ve hafta başında mikrofon başına geçen Yellen’ın faiz artışlarına dair Haziran ve Temmuz aylarına net bir sinyal vermemesi ALTINda yükselişlere hız kazandırdı. Bugün açıklanan Michigan tüketici hissiyatı 94.3 ile beklentiden hafif iyi gelse de sarı metal üzerinde etkisi son derece sınırlı oldu. Ancak haftaya ABD’den birbirinden önemli veriler ve FOMC kararları ile ALTINda önemli hareketler bizleri bekliyor olacak.

Teknik olarak baktığımızda aşağıda 50 günlük hareketli ortalamasının geçtiği 1248 ve ardından 1240 bölgeleri önemli destek konumunda. Bu bölgeler üzerinde kalındığı sürece sarı metalde toparlanmalar devam edebilir. Özellikle haftaya ABD verileri hayal kırıklığı yaratırsa yukarıda 1280 direncinin tam olarak kırılmasıyla yeniden 1305 bölgesini konuşuyor olacağız. Ancak Fed bu toplantıda faiz artırmasa bile şahin bir tutum takınmasının ALTINda boğaların canını sıkacağı olasılığını da akıllardan çıkarmamak gerekli.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.